Yapı Kredi’de ‘Portiko Okumaları’ Susan Gevirtz ile devam ediyor

Yapı Kredi Kültür Sanat, ‘Portiko Okumaları ve Performansları’nın ikincisini yazar ve akademisyen Susan Gevirtz ile gerçekleştiriyor. Amerikan yenilikçi şiirinin önemli isimlerinden Gevirtz, 2010’da yayımlanan şiir kitabı ‘Aerodrome Orion’dan ve 2022’de yayımlanan ‘Burns’ten seçtiği şiirleri okuyacak.

Andrew Joron’ın “çalışmaları uzun zamandır Amerikan yenilikçi şiirinin ön saflarında yer alan Gevirtz, kelimeleri ateşe vermekle yetinmiyor (birçok erken modernistin yapmak istediği gibi), kelimelerin ve sürdürdükleri ideolojilerin zihnimizde yanık izleri bırakma biçimleri üzerine daha sakin, hatta metodik, postmodern bir yansıma yapıyor” diyerek yorumladığı Gevirtz’in şiirleri Portiko dinleyicilerine sunulacak.

Etkinlik, 23 Ağustos Çarşamba günü saat 18.00’de gerçekleşecek.

San Francisco’da yaşayan şair Susan Gevirtz, “Black Box Cutaway”, “Prosthesis: Caesarea”, “Hourglass Transcripts, Narrative’s Journey: The Fiction and Film Writing of Dorothy Richardson” kitaplarının yazarı. Susan Gervitz 10 yılı aşkın süredir Sonoma Üniversitesi’nde doktor öğretim üyesi olarak görev alıyor ve farklı akademik ilgi alanlarının yanında feminist şiir üzerine de çalışıyor. Gervitz 1983-1992 yılları arasında yayımlanan HOW(ever) isimli feminist derginin editörlüğünü üstlendi. How2 ve Avec dergilerinin danışma kurulunda yer aldı. Gevirtz 2000 yılında New Langton Arts “Bay Area Edebiyat Ödülü”ne layık görüldü. 2004 yılından bu yana Siarita Kouka ve Helen Dimos ile birlikte, her yıl düzenlenen çeviri ve iletişim toplantısı Yunan ve Anglofon şairlerin yer aldığı Paros Sempozyumu’nu düzenliyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir