Saadet Partili Kaya’dan “Allah’ın gazabı” tepkisi: Bu milletvekilinin kim olduğunun tutanaklara geçirilmesi şart

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Hasan Bitmez’in kürsüde kalp krizi geçirmesinin ardından AK Parti sıralarında yükselen ‘Allah’ın gazabı’ sesine ilişkin tepki göstererek, “Bu isim gizlenmeye devam ederse, Saadet Partisi ve kamuoyu olarak bu sözün sahibinin 264 AK Partili milletvekili olduğunu kabul etmek durumunda kalacağız. 263 tane AK Partili milletvekilimizi zan altında bırakmamak için bu milletvekilinin kim olduğunun tutanaklara geçirilmesi şarttır. Tarih, bu utanç vesikasını yazmak zorundadır” dedi.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda, 14 Aralık Perşembe günü yaşamını yitiren Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in vefatı ve devamında TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan olaylara dair açıklamalarda bulundu.

Hasan Bitmez’in vefatının ardından gösterilen dayanışmayı vurgulayan Kaya, “Bu hafta, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kocaeli Milletvekili rahmetli Hasan Bitmez, bu kürsüde hakkı üstün tutmak amacıyla yapmış olduğu konuşmasını tamamladıktan sonra bir kalp krizi geçirerek yere düşmüş ve maalesef bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hakkın rahmetine kavuşmuştu. Bu süreçte, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Numan Kurtulmuş ve Başkanlık Divanımız olmak üzere siyasi partilerin genel başkanlarına, grup başkan ve başkanvekillerine, milletvekillerimize, özellikle Sayın Fahrettin Koca Bey’in şahsında bütün bakanlarımıza ve ilgi alakalarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“İyi niyet bildiren tüm siyasi partilere teşekkür ediyoruz”

Hasan Bitmez’in vefatı sonrasında asgari grup şartında oluşan eksiklik için diğer siyasi partilerden gelen iyi niyetli yaklaşımlara da değinen Kaya, “Kocaeli Milletvekilimiz Hasan Bitmez’in vefat etmiş olması sebebiyle Saadet ve Gelecek Partileri olarak oluşturmuş olduğumuz milletvekili grubunda, Saadet Partisi’nin 1 milletvekili eksilmiş oldu. Bunun üzerine grubun devamı için iyi niyet bildiren, demokratik bir dayanışma için üzerimize düşecek bir vazife varsa yerine getirmeye hazırız diyen siyasi partiler oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu demokratik dayanışmayı somut bir hale getirerek Saadet Partisi’nin milletvekili sayısını Meclis İç Tüzüğü’nün aradığı sayıya ulaştırmak için demokratik bir duruş ortaya koyan, bütçe görüşmelerinde Saadet Partisi’nin sesinin ve sözünün kesilmemesi için fedakarlık ve civanmertlikte bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sayın Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in şahsında bütün Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve onların çalışma arkadaşlarına huzurlarınızda saygılarımı sunuyor, teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Bülent Kaya

“O söz TBMM için bir utanç”

Bülent Kaya, konuşmasının devamında Hasan Bitmez’in mecliste yaptığı konuşması sırasında AK Parti sıralarından gelen ‘Allah’ın gazabı’ sesine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Mücadele de kavga da mertçe olur. Mücadelede de kavgada da kişi savunmasız kaldığı zaman mertliğin gereği, saldırıyı ve mücadeleyi durdurmaktır; insanı değeri paylaşmaktır. Bu değeri, burada bulunan bütün partiler ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki milletvekili arkadaşlarımız da gösterdi. Yere düşmesinden itibaren, kendilerinin üzerine düşen insani ve vicdani sorumluluklarını yerine getirdiler. Ama tutanaklara yansıyan bir söz var, o söz Türkiye Büyük Millet Meclisi için bir utançtır. Bu sözün, 600 milletvekili olarak takipçisi olmamız lazım. O söz neydi? Adalet ve Kalkınma Partisi sıralarından ‘Allah’ın gazabı böyle olur’ diye bir söz tutanaklara geçti. Hatip düştükten sonra üzüntülerini paylaşan, ilk andan itibaren müdahale eden birçok AK Partili vekil olduğunu bildiğim için bu ahlaksızca, bu utanmazca sözün sahibini ortaya çıkartmanın hem Meclis Başkanlık Divanı’nın vazifesi olduğunu düşünüyorum hem de 264 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi’nin vazifesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü o söz, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi sıralarından’ diye tutanaklara geçmedi, ‘Adalet ve Kalkınma Partisi sıralarından’ diye geçti. Bu isim gizlenmeye devam ederse, Saadet Partisi ve kamuoyu olarak bu sözün sahibinin 264 AK Partili milletvekili olduğunu kabul etmek durumunda kalacağız. 263 tane AK Partili milletvekilimizi zan altında bırakmamak için bu milletvekilinin kim olduğunun tutanaklara geçirilmesi şarttır. Tarih, bu utanç vesikasını yazmak zorundadır” 

Hasan Bitmez kimdir?

1969 yılında Giresun Alucra’da doğan Hasan Bitmez, ilkokulu İstanbul’da okuduktan sonra Gebze İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. El-Ezher Üniversitesi Usuluddin Fakültesinde öğrenim gördü.

Milli Gençlik Vakfı’nda çeşitli kademelerde görevler ifa ettikten sonra 1999-2004 yılları arasında Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

2000 yılında Anadolu Gençlik Dergisi’ni kurdu ve derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi.
Gebze İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve bir dönem başkanlığını yaptı.

Kurucuları arasında yer aldığı International Youth Form’un genel başkanlık görevini yürüttü.
2006-2010 yılları arasında International Islamic Federation of Student Organizations’ın Yönetim

Kurulu Üyeliğinde bulundu, 2010-2014 yılları arasında ise Şura Meclisi Başkanlığı görevini yerine getirdi.

Saadet Partisi ve Cansuyu Yardımlaşma Derneği’nin yardımlarının Endonezya, Çad, Kamerun, Nijerya, Sudan, Gana ve Hindistan gibi birçok ülkeye ulaştırılmasında aktif rol oynadı.

Siyasete Refah Partisi Gebze İlçe Teşkilatında başlayan Bitmez, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi’nde çeşitli kademelerde görevler aldı.

2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Genel Merkez Seçim Karargâh Başkanı olarak görev yaptı.

Saadet Partisi Genel Merkezi’nde kendisine tevdi edilen farklı görevlerde bulunduktan sonra Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Arapça ve İngilizce bilen Bitmez; Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi’dir ve İslam Birliği Araştırmaları Merkezi Başkanı’ydı.

Arapça ve İngilizce bilen Bitmez; Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde Genel Merkez Denetleme Kurulu üyeliği ve İslam Birliği Araştırmaları Merkezi Başkanlığı yaptı.

Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı ve TBMM 28. Dönem Kocaeli Milletvekili Bitmez, evli ve bir çocuk babasıydı.

Genel Kurul’da fenalaşması ve vefatı

TBMM Genel Kurulu’nda, 12 Aralık günü 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmeleri sürerken, Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan ve AKP’nin İsrail politikalarını eleştiren Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez, “İsrail’in attığı her bombada iktidarın katkısı var. Tarihin azabından kurtulsalar, Allah’ın gazabından kurtulamayacaklar” dedi. Ancak Bitmez, Genel Kurul’u selamlayarak konuşmasını bitirdiği anda kürsüde fenalaşarak yere yığıldı.

Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez’in yere düştüğü sırada AKP sıralarından, “Allah’ın gazabı böyle olur işte, Allah’ın gazabı” diye bağırıldığı TBMM tutanaklarına geçmişti.

Bitmez’e ilk müdahaleyi İYİ Parti Milletvekili Turhan Çömez yaptı. Çömez’in kalp masajı yaptığı Bitmez, Bilkent Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. İlk müdahalede iki kapalı damarı açılamayan Bitmez’in sağlık durumunun kritik olduğu açıklandu. Bitmez, 14 Aralık günü 53 yaşında hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kocaeli Milletvekili Sayın Hasan Bitmez, tedavi altına alındığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi yoğun bakım servisinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak bugün 11:50’de vefat etti” ifadelerini kullandı.

Saadet Partili Bitmez kalp krizi geçirince, AKP sıralarından “Allah’ın gazabı böyle olur işte” diye bağırıldığı tutanağa geçti

AKP’li Özlem Zengin’den “Allah’ın gazabı” açıklaması: Bazı arkadaşlarımız arkalarda olduğu için olayın ne olduğunu hemen anlayamamış olabilir

İsmail Saymaz: Özlem Zengin, Saadet Partili Bitmez yığıldıktan sonra bağırmayı sürdürmüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir