OnePlus, kompakt telefonlar için önemli bir adım atıyor

Akıllı telefon dünyasında her geçen gün farklı özelliklere sahip yeni modeller ortaya çıkıyor. 10 yıl önce 5 inçten büyük ekranlar devasa kabul edilirken, artık 5.7 inç ekranlı telefonlar standart hale geldi. Küçük telefonları seven bir kesim olmasına rağmen, telefon üreticileri küçük ekranlı telefonları giderek daha az üretmeye başladılar. Örneğin, Apple 5.4 inçlik iPhone 12 Mini’yi piyasaya sürdükten sonra, iPhone 14 serisi ile Mini iPhone modelini rafa kaldırdı.

Bunun en büyük nedeni, insanların telefonlarını kullanma şekillerindeki değişiklikle ilgili. Akıllı telefonların ortaya çıkışından önce insanlar sıklıkla sesli aramalar yaparken, artık çoğu kişi mesajlaşmayı tercih ediyor. Büyük ekranlı telefonlarda klavye harfleri daha büyük olduğu için, kullanıcılar yazarken zorlanmıyor.

OnePlus, kompakt telefonlar için önemli bir adım atıyor

Büyük ekranların bazı avantajları olsa da, küçük elleri olanların büyük ekranlı bir telefonu kullanırken rahat hissetmeyebileceğini belirtmek önemli. Öte yandan Samsung, hala kompakt telefonlar üretmeye devam ediyor. Örneğin, Galaxy S21, S22, S23 ve S24 modelleri nispeten daha küçük ekranlara sahip; bunlar 6.1 ya da 6.2 inç ölçülerinde.

OnePlus’ın yakında piyasaya süreceği kompakt telefonuyla ilgili olarak, DCS Weibo’da OnePlus’ın küçük ekranlı bir telefon üzerinde çalıştığını açıklayan bir gönderi yayınladı. Şu an için bu ön bilgiler ışığında, telefonun model adı, özellikleri ve çıkış tarihi gibi detaylar henüz bilinmiyor. OnePlus, önümüzdeki aylarda küçük ekranlı bir telefonu piyasaya sürebilir.

Uzun süre unutulan kompakt telefonlar, şirketlerin onları geri getirme çabalarıyla yeniden gündeme geliyor. Xiaomi’nin 13 modeli 6.36 inç ekran boyutuyla kompakt bir telefon örneği. Xiaomi 14 de aynı ekran boyutunu kullanarak, küçük bir telefon olmasına rağmen 460 ppi piksel yoğunluğu ile net bir görüntü sundu. OnePlus’ın, Xiaomi’ye karşı rekabetçi bir alternatifle piyasaya çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir