Memur ve Emeklilerin Zam Oranı Belli Oluyor! İşte Enflasyona Göre Son Rakamlar

Ekim enflasyonu ile memur ve emeklinin dört aylık enflasyon farkı da netleşti. 4 aylık enflasyon farkı ile emeklilerin alacağı zam oranı şimdiden % 29.41 olurken, bu oran memurlarda yüzde 40.39 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ekim ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından memur ve emeklilerin alacağı zamlar da belirginleşmeye başladı. SSK, Bağ-Kur emeklileri temmuz için yüzde 9.49, ağustos için yüzde 0.09, eylül için yüzde 4.75, ekim ayı için de yüzde 3.43 enflasyon farkını şimdiden garantiledi. Böylece emekliler 4 ayda yüzde 29.40 artışı şimdiden hak etmiş oldu.

YENİ YILDA NE OLACAK?

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı da yüzde 40.39 oldu. Artışlar birikimli hesaplanırken ocak zammı Kasım, Aralık verileri ve yasal düzenlemeyle belirlenecek refah payı ya da oransal artışla birlikte netleşecek.

Yeni yılda asgari ücretliden memura, işçiden emekliye tüm kesimlerin gelirinde önemli artış bekleniyor. Yılsonu enflasyonu Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi yüzde 65 düzeyinde gerçekleşirse SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 37.76 oranında enflasyon farkı kadar zam yapılacak.
Memur ve emekli memur maaşları ise yüzde 49.96 artacak. En düşük memur maaşı 33 bin liraya yaklaşırken, en düşük memur emekli aylığı da yaklaşık 15 bin lira olacak. Merkez Bankası tahminin üst noktası yüzde 68 olarak gerçekleşirse ocakta SSK, Bağ-Kur emekli aylıklarına refah payı hariç yüzde 40.28, memur ve emeklilerine yüzde 52.19 zam yapılacak. Refah payıyla birlikte emeklilere yapılan zam da yüzde 52’yi geçecek.

EN DÜŞÜK AYLIK 10 BİN LİRAYI GEÇECEK

Bu yılın başında yüzde 114’ün üzerinde artışla 3.500 TL’den 7.500 liraya çıkan en düşük emekli aylığının 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor. Bugün itibarıyla yaklaşık 6 milyon emekli 7.500 TL alırken önemli bölümünün kök aylığı bu tutarın altında bulunuyor.

YILBAŞINDA % 25 ARTMIŞTI

Yılın ilk 6 ayında enflasyon yüzde 19.77 olurken, SSK ve Bağ-Kur ile emekli memur aylıkları refah payıyla birlikte yüzde 25 oranında artırıldı. Memur maaşları da enflasyon ve toplu sözleşme farkından oluşan yüzde 17.55’lik zammın üzerine 8 bin 77 lira seyyanen zam gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir