Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!

Zekâ testleri çeşitlerinden biri olan matematik bulmacaları; aritmetik ve matematik problemlerini çözme yeteneğini değerlendirerek tümevarımsal ve soyut akıl yürütme becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Matematik bulmacalarının bir çeşidi olan sayısal diziler, mantıksal bir kurala göre düzenlenmiş bir sayı dizisi olarak karşımıza çıkar ve bu kural tüm sayıların arasındaki ilişkiye dayanır. Sayılar arasındaki bu ilişki genellikle toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel matematiğe dayanabileceği gibi bazen de daha karmaşık denklemlere dayanmaktadır.

Sayı dizili matematik bulmacalarında aradaki kuralı bulduktan sonra bir sonraki sayıyı bulmak oldukça kolaydır. Bu tarz testler matematik becerilerinizi geliştirmenin en eğlenceli yollarından biridir. Eğlenirken öğrenmeyi sağlayan aynı zamanda hafızanızı ve soyut akıl yürütme becerinizi büyük ölçüde destekler.

Haber7.com ekibi olarak zekâ testi köşemizde bugün beyninizi çalıştırmaya ve mümkün olduğunca eğlenceli vakit geçirmeniz için bir matematik bulmacası hazırladık. Hazırsanız başlayalım!

SORU İŞARETLİ YERE HANGİ SAYI GELECEKYukarıdaki resimde birbirinden farklı sayılardan oluşan bir matematik bulmacası yer alıyor. Bu sayılar arasında bir örüntü yani kural bulunuyor ve buna göre dizilmiş. Sizden istenen bu matematik bulmacasında “?” yazan yere hangi sayının geleceğini bulmanız.

Matematiksel becerilerinizi gösterebileceğiniz, akıl yürütme yeteneğinizi kanıtlayacağınız bu soruya dikkatlice odaklanın ve cevabı bulmak için çabalayın.

ÇÖZEBİLİR MİSİNİZ?

1, 2, 6, 24, 120, ?

Yukarıdaki sayı dizilimde bir örüntü mevcut ve bu örüntüyü sadece matematik becerileri yüksek olan kişiler hızlıca fark edebilir. Matematik bulmacalarında kendinize güveniyorsanız eğer ve bu testler size çerez geliyorsa kendinize süre koyarak işleri biraz daha zorlaştırabilir, hızınızı test edebilirsiniz.

İŞTE CEVAP

Evet, örüntüye dayalı matematik bulmacalarında doğru cevabı bulmak bazen biraz zorlayıcı olabiliyor. Örüntüyü çözüp “?” yere gelecek sayıyı bulanlar bulduğu cevabı kontrol etmesi, bulamayanlar ise çözümü görmesi için cevabı aşağıya bırakacağız.Son kez bir tekrar soruya bakın ve cevabınızı kontrol edin.  Bu sırada cevabı bulamayan okuyucularımızda bir kez daha şansını deneyebilir.

Ve işte matematik bulmacasındaki örüntü ve “?” olan yere gelecek olan sayı…Peki, siz doğru cevabı bulabildiniz mi? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir