Yabancı basından seçim için “tarihin akışını değiştirebilir” yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün seçimin startını verdi. Yabancı basın seçimin önemini, “Dünyanın 2023’teki en önemli seçimi Türkiye’de yapılacak” cümlesiyle vurguluyor.

Politico: Resmi seçim tarihinin kesinleştiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim konuşmasında depremin ardından yaşanan toparlanma ve birlik sürecine büyük yer verdiğinin altı çizildi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, 14 Mayıs’ı ‘yıkımın izlerini silecek hayırlı bir yarışa’ dönüştürmek istediklerini söyledi'” ifadelerine yer verildi.

Washington Post (WP): Amerika’nın en etkili gazetelerinden olan WP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarına geniş yer ayırdı. Erdoğan’ın konuşmasında Türkiye’deki deprem felaketine dikkat çektiğini söyleyen Washington Post, 14 Mayıs’ın Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı en önemli seçim olduğuna vurgu yaptı.

Yunan Protothema gazetesi: İmza törenini manşete Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleriyle taşıdı. Haberinde Erdoğan’ın, “Deprem etkilerinin üstesinden gelerek, bölgeyi, ülkemizi normalleştirmenin yolu, güçlü bir siyasi irade tarafından alınacak kararların dirayetle uygulanmasından geçiyor” sözlerine de yer verdi. Erdoğan’ın “Kaybedecek vaktimiz yok” ifadelerine vurgu yaptı. Seçim anketlerinin sonuçlarına da yer veren gazete, AK Parti’nin her zaman olduğu gibi bu seçimleri de önde götürdüğünün altını çizdi.

Yunan Kathimerini gazetesi: Erdoğan’ın seçimlere resmiyet kazandıran imzayı atmasını manşetten duyurdu. 6’lı koalisyonun anlaşmazlıklarla dolu bir süreç içinden zor çıktığına değindi.

Euronews: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında özellikle deprem vurgusu yaptığı belirtildi. “Seçim sürecinde gündemimiz yine depremzedelerin yaralarının sarılması” olacak sözlerine yer verildi.

Al Monitor: Türkiye’de seçim yarışları resmen başlıyor.

New York Times (NYT): Seçimi konu alan haber analizde sandıkların 14 Mayıs’ta kurulacağı, bu seçimin asrın felaketinin de etkisiyle tarihin akışını beklenmedik şekilde değiştirebileceğine vurgu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir