“Satürn Balık Burcuna Geçti” Açıklaması Bilim İnsanları Tarafından Yalanlandı: “Daha Günler Var!”

Astrologlar günlerdir Satürn’ün Balık burcuna geçtiğine dair açıklamalarda bulunuyor. İki buçuk senedir Kova burcunda seyreden Satürn’ün Balık burcu transiti 2023 Mart ayı itibarile başladığı bildirildi. Ancak gökyüzü bilimcileri incelemelerine göre astrologların Satürn’ün burç değiştirdiğine dair söylemlerini yalanladı. Satürn Balık burcuna geçmedi hala Kova burcunda, diyerek açıklamada bulundu.

Peki, Satürn ne zaman Balık burcuna geçiyor? Gelin detaylara birlikte bakalım…

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/space/sa…

Dünya 2023 yılına astrolojik olarak patlamaya hazır bir bomba gibi girdi, diyebiliriz.

Ülkemizde yaşanan deprem felaketleri, ABD’de görüldüğü iddia edilen uzay mekikleri, Yunanistan’da yaşanan tren kazası…

Herkes kamuoyunu yönlendiren önderlerden güzel haberler almak isterken astroloji psikolojimizi büyük oranda etkiliyor.

Şubat ayında yaşanan Aslan burcu dolunayı ile birlikte astrologlar deprem gibi önemli afetlere ve olaylara dikkat çekmişti. Şimdi de 7 Mart günü gerçekleşen Başak dolunayı için benzer şeyler söyleniyor.

Dahası astrologlar, aynı gün Satürn’ün Balık burcuna geçiyor oluşunun gökyüzünde gezegen yoğunluğuna neden olacağı için afetleri tetikleyebileceği yönünde açıklamalar yapmıştı.

Tüm bunlar Satürn’ün iki buçuk senelik transitini durdurmadı ve sonunda Balık burcuna geçiş yaptı haberi geldi.

7 Mart günü yaşanan astrolojik olaylardan ve 2023 yılının astrolojik gündemi haline gelen Satürn Balık transiti çok konuşuldu.

Ancak biraz daha konuşulacak gibi görünüyor…

Hem genel hem de burçlara özel etkileri nedeniyle ciddiye alınan Satürn Balık geçişi bu kez de astronomlar tarafından yalanlandı.

Gündem Satürn’ün Kova takımyıldızında iki buçuk yıl geçirdikten sonra Balık burcuna geçtiği haberleriyle çalkalanırken Sussex Üniversitesi, Liverpool John Moores Üniversitesi ve BBC Sky at Night’tan astronomlar, BBC Science Focus’a Satürn 2025’e kadar Kova’da kalacak açıklamasını yaptılar.

Peki, bu ne demek?

Astronom ve BBC Sky at Night sunucusu Pete Lawrence yaptığı açıklamada, ‘Satürn teknik olarak 18 Nisan 2025’te Kova’dan Balık’a sınırına geçiyor. Bu olayın insan ırkı üzerinde hiçbir etkisi yok’ diye konuştu.

Bir astronomun insanların Balık burcu konuları üzerinden sınanacağını söylemesi beklenemezdi ancak Satürn’ün burç değiştirmediği konusunda karşı tezleri konusunda ciddi gibi görünüyor.

BBC Science Focus’ta Satürn’ün 29,4 yıllık bir yörüngesi olduğundan ve Satürn, Güneş etrafındaki 29.4 yıllık yörüngesinde ilerlerken her takımyıldızda 2.5 yıl kaldığından bahsediliyor. Yani bu konuda hem fikiriz…

Ancak bilim insanları Dünya’nın da eksenel devinimi ve apsidal devinimi olduğunu ancak astrologların bunu görmezden geldiğini söylüyor.

Lawrence, ‘Astrologlar, zamanla Güneş’in görünen konumunun arka plandaki yıldızlara karşı kaymasına neden olan devinimi hesaba katmıyorlar’ diyor ve Presesyon nedeniyle, zodyak takımyıldızlarının konumu zamanla değiştiğini ifade ediyor.

“Eskisi gibi aynı yerde değiller. Presesyonun etkilerini göz ardı etmek, batılı astrologların gerçekte neler olup bittiğini temsil etmeyen tarihleri kullandıkları anlamına gelir.”

Sussex Üniversitesi’nden astronom ve öğretim görevlisi Dr. Darren Baskill ise ‘Güneş, 12 Mart 2023’e kadar Balık takımyıldızına girmeyecek, MS 700 yıllarında Güneş, 19 Şubat’ta Balık takımyıldızının önüne geçti, bu nedenle astrologlar 1300 yıl öncesine saplanmış gibi görünüyor’ diyor.

Dünya ekseninin devinim döngüsü nedeniyle burçların takım yıldızları artık eski yerinde değil ve uzun bir süre de yerine gelmeyecek.

Bu durumda astronomlar ‘Astronomi söz konusu olduğunda popüler medyanın yanlış yaptığı pek çok şey var’ diye belirtiyor. Yani gezegenlerin birçoğu aslında şu an başka takımyıldızlarında yerleşmiş olabilir…

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir