Sadece Biz Henüz Duymadık: Bitkiler Zarar Gördüklerinde Çığlık Atıyor!

Kim bitkilerin içten içe çığlıklar kopardığını düşünürdü? Yapılan yeni bir araştırmada bitkilerin zarar gördüklerinde veya stres altındayken çığlık attığı kanıtlandı. Araştırmaya dair detaylar aşağıda… ?

Kaynak: https://www.science.com/plants-really…

İsrailli bilim insanları, bitkilerin zarar gördüğünde ya da susuz kaldıklarında çığlık attığını keşfetti.

Hakemli bilimsel dergi Cell‘de yayımlanan yeni araştırmaya göre, mısır, domates, tütün, buğday ve kaktüs gibi bitkiler stres altındayken ultrasonik patlama sesleri çıkarıyor.

Balonlu naylon ambalajların patlama seslerini andırdığı söylenen bu sesler, insan kulağının işitme aralığının dışında kalıyor.

Bu yüzden biz bu sesleri duyamıyoruz.

Fakat böcekler ve diğer memeliler, diğer bitkiler de dahil olmak üzere muhtemelen bu sesleri duyabiliyor.

Araştırmacılar bu çığlıkların yarasalar, kemirgenler, çeşitli böcekler gibi yüksek frekansları algılayabilen canlılar tarafından duyulabildiğini düşünüyor.

Tel Aviv Üniversitesi, botanik ve gıda güvenliği uzmanı Lilach Hadany, “Pastoral bir çiçek tarlası düşünün. Çok gürültülü bir yer olabilir, yalnızca biz bu sesleri duyamayız” şeklinde açıkladı.

Bulgular, etrafımızdaki dünyanın bitki sesleri ile dolu olduğunu gösteriyor.

Daha önce titreşim dedektörleri ile yapılan bazı çalışmalar bitkilerden yayılan darbeler tespit etmişti.

Fakat bunların algılanabilecek ses dalgaları olduğu bilinmiyordu.

Araştırmada bitkiler çeşitli gruplara ayrılarak bazıları 5 gün boyunca susuz bırakıldı, bazılarının sapları kesildi, bazılarına ise hiç dokunulmadı.

Nihayetinde bitkilerin 40 ila 80 kilohertz frekanslarında ses çıkardığı keşfedildi.

Stres altında olmayan bitkiler saatte en fazla bir kez ses çıkarttı. Ancak kesme ve susuz bırakma işlemlerine maruz bırakılan bitkiler her saat onlarca kez ses çıkardı.

Ayrıca bu seslerin bitkiden bitkiye farklılık gösterdiği de keşfedildi: Susuz kalmış bir domates bitkisi, bir kaktüse göre farklı bir patlama modeli oluşturduğu gözlemlendi.

Bitkilerin ses çıkardığını öğrendiğimize göre sıradaki soru şu: Kim dinliyor olabilir?

Bu sesler bilgi taşıdığını söyleyen Hadany, “Bu sesleri duyabilen hayvanlar var, yani birçok akustik etkileşimin meydana gelme olasılığı mevcut” şeklinde açıkladı.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlara buyurun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir