CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu canlı yayında soruları yanıtladı: (1)

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde üç ayda vize sorununu bitireceklerini söyleyerek “Türkiye’de her vatandaş artık Avrupa Birliği’ne (AB) vizesiz girecek.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Habertürk canlı yayınında “Olaylar ve Görüşler Özel” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“Cumhur İttifakı’nda partiler ayrı ayrı seçime gideceklerini duyurdular. Millet İttifakı’nda durum ne?” sorusuna Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin çalıştıklarını karşılığını verdi.

Altı liderin hazırladığı “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”nde hayatın her alanıyla ilgili 2 bine yakın madde başlığı açıkladıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı’nın ise gelecek 5 yılda ne yapacağına ilişkin hiçbir şey açıklamadığını söyledi.

Soru üzerine Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olarak ayrı bir seçim beyannamesi açıklamayacağını, ortak metinde her şeyin bulunduğunu ifade etti.

“Depremden sonra bazı maddelerin revizesi, öncelik sıralamasının değişmesi söz konusu mu?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu deprem bölgesiyle ilgili kanun teklifi hazırladıklarını söyledi.

İktidar olmaları halinde deprem bölgesini bütünlük içinde ele alacaklarını, teklifin bununla ilgili olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu bölgenin onarılacağını ve üretim üssü haline getirileceğini kaydetti.

“Bazı illerde İYİ Parti ile ‘fermuar sistemi’yle hareket edeceğiniz haberleri var. Diğer partilerin de üçlü ittifak yaparak seçime girmeleri planlanıyordu, bu da olmadı. Bu partilerin bazı milletvekili adaylarının sizin listenizden girmesi söz konusu. Bunların çalışmasını yapıyor musunuz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Bütün seçenekler düşünülüyor. Önemli olan maksimum yararı nasıl sağlayabiliriz? Bunun üzerinde çalışılıyor. Önümüzdeki bir iki gün içinde biraz daha netleşecek.” dedi.

“Oran ya da kişi bazında bir çalışma yok”

“Cumhur İttifakı’ndaki partiler ayrı listelerle seçime gireceklerini açıkladılar. Bu durum Millet İttifakı’nı nasıl etkiler?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Biz diğer partilerin konumuna bakıp kendimize politika oluşturmuyoruz. Biz iktidara geleceğiz, cumhurbaşkanlığını kazanacağız. Bu ülkeyi en geç bir yıl içinde rahat nefes alır hale getireceğiz. Üç ay içinde vize sorununu bitireceğiz. Türkiye’de her vatandaş artık AB’ye vizesiz girecek.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, AB ile ortak mutabakat metni olduğunu, Birliğin öngördüğü bütün demokratik kuralları Türkiye’ye getireceklerini belirtti.

“Milletvekili aday listesine ilişkin Millet İttifakı’nın diğer üyelerini tatmin edecek bir çalışma ya da oran oldu mu?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Oran ya da kişi bazında bir çalışma yok. Makuliyet çerçevesinde oturup çalışacağız. Bizim listeden giren olur mu olmaz mı, herkes bağımsız mı girer girmez mi, uygar insanlar gibi konuşuyoruz, tartışıyoruz, kavga etmeden yapıyoruz bunu.” açıklamasında bulundu.

Partisinin hedeflediği oyun ne olduğu sorusuna Kılıçdaroğlu, “CHP olarak birinci parti olmak, hedefimiz o doğal olarak.” karşılığını verdi.

“Her hamle bir hayra vesile olabilir”

“3 Mart’ta sayın Meral Akşener Millet İttifakı’nı terk ettiğini söyledi. 6 Mart’ta sayın Yavaş ve İmamoğlu’nun da denklemin içine dahil olduğu bir sistem kuruldu. Meral Hanım’ın bu hamlesi önce bir kriz, arkasından da çok daha büyük fayda sağladı mı?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Her hamle bir hayra vesile olabilir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, bu denklemden kendisinin de seçmenin de memnun olduğunu kaydetti.

“Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu bu denklemin içerisinde olmasaydı yine de mitinglerde olacaklar mıydı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Yine çalışacaklardı tabii.” cevabını verdi.

“Cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin adaylığının sizin adaylığınız aleyhine etkisi olacağını düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Dillendiriliyor, yazılıyor, çiziliyor ama yani ben birinci turda sonucu alacağımıza inanıyorum. Çünkü sonuçta sağduyu galip gelecek.” diye konuştu.

İnce’nin “Bana adaylar netleşmeden bir gün önce gelindi ve bir teklif yapılmadı.” dediği hatırlatılarak “Bu cümle bir teklif yapılsa belki de farklı bir tablo olabilirdi gibi de değerlendirildi. Buna bir yanıtınız var mı? Teklif yaptınız mı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Orada değil ama teklif yapıldı.” yanıtını verdi.

“14 Mayıs sonrasına dair bir teklif mi?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, “Öncesi de sonrası da dahil olmak üzere. İşin özeti teklif yapıldı.” yanıtını verdi. “Üzerinde uzlaşılamadı mı?” sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, “Evet, öyle.” dedi.

“O gün buluşmaya gittiğinizde tekrar yeni bir teklif yapmadınız mı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “O gün bir teklif yok. O gün çünkü heyetler yan yanaydı. Bir teklif olmadı.” karşılığını verdi.

“Üzerimize düşeni yaptık mı diyorsunuz?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Bana göre biz yaptık.” dedi. Karşı tarafı suçlamak istemediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Belki karşı taraf kendisini haklı görüyordur. Benim karşı tarafı suçlama gibi bir hakkım yok. Herkesin iradesine saygı duymam gerekir.” diye konuştu.

“Muharrem Bey’e böyle bir haksızlık yapmak istemem”

“Muharrem İnce’nin iktidar tarafından desteklendiğine, ‘truva atı’ olarak değerlendirildiğine” ilişkin yorumların anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Muharrem Bey’e böyle bir haksızlık yapmak istemem. Biz sonuçta beraber çalıştık. Bizim cumhurbaşkanı adayımızdı. Grup başkanvekilliğimizi yaptı. Dolayısıyla ben hani böyle haksız bir eleştiri yapmak istemem. Böyle düşünmüyorum.” açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu, İnce’nin kendisine yönelik eleştirilerine saygı göstermek zorunda olduğunu, suçlamanın doğru olmayacağını söyledi.

“Muharrem İnce ‘Zaten kapı kapandı artık ben adayım.’ dedi. Bundan sonra yeni bir gelişme olabilir mi?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Büyük bir ihtimalle dört adayla gidilecek. Bu saatten sonra neyi değiştireceksiniz?” dedi.

“Beşli çeteler benim cumhurbaşkanı adayı olmamı istemediler”

Emekliye asgari ücret kadar iki ikramiye vereceği vaadine ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı olduğunda Kurban Bayramı’nda bütün emeklilerin hesabına 15 bin lira para yatırılacağı vaadini tekrarladı.

“Adaylığıma engel olmak istediler.” açıklaması hatırlatılarak “Bunu söylerken kimi kastettiniz?” diye sorulması üzerine Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Beşli çeteler benim cumhurbaşkanı adayı olmamı asla istemediler. 418 milyar doları götürenler benim cumhurbaşkanı adayı olmamı asla istemediler. Kul hakkı yiyenler asla istemediler. Yolsuzluk yapanlar asla istemediler. Kirlenen insanlar benim cumhurbaşkanı adayı olmamı istemediler. Ben pek çok çevrenin bunlar tarafından parayla beslendiğini gayet iyi biliyorum.”

Kılıçdaroğlu, 418 milyar doların, Türkiye’den kaçırılan paraların nerelere gittiğini bildiğini belirterek “Yurt dışındaki avukatlar, yurt dışındaki hukukçularla görüştüm. Kimin parası hangi bankada kuruşu kurşuna biliyorum. Belediye başkanlığı yapmış insanlar dahil. O ayrıntıyı da vereyim. Yapanlar ve yapmış olanlar da dahil. Kimin parası yurt dışında, hangi bankada hepsini biliyoruz. Onların tamamını getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Bütün bunları belgeleyeceğini ve yargıya teslim edeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, yeri ve zamanı geldiğinde bunları açıklayacağını kaydetti.

(Sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir